KYK Kredi Borçları Siliniyor mu? Maliye Bakanlığı KYK Kredi ve Faiz Borcu düzenlemesi

KYK borçları siliniyor mu? KYK borçlarına uygulana yüksek faiz oranı nedeni ile kredi alan öğrenciler mezun olduklarında çok büyük bir borçla hayata atılıyor. İş bulmakta da zorlanan gençlerin bu KYK borcu adeta kartopu gibi büyüyerek çoğalıyor. Öğrenciler KYK borçlarına düzenleme yapılarak mağduriyetlerinin giderilmesini beklerken, CHP Lideri Kılıçdaroğlu bir açıklama yaparak gençlerin KYK borçlarını ödememelerini söyledi. Hükumetten yeni adımlar geldi.


KYK borçları gündem olmaya devam ediyor.  Milyonlarca öğrenci KYK borçlarına uygulanan yüksek faizlerin silinmesini bekliyor. Sosyal medyada borçlarını paylaşan üniversite mezunları borçların çığ gibi büyüdüğünü gözler önüne serdi. Bu duruma hükumetin müdahale etmesini isteyen gençler, faizlerin ve hatta mümkünse borçların silinmesini talep ediyor.


Bu açıklamaların ardından gündeme gelen KYK borçlarına ilişkin hükumet kanadından da peş peşe açıklamalar geldi. Maliye Bakanlığı ise konuya ilişkin çalışmalar yapıyor. Düzenlemelerin tamamlanma aşamasında olduğu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağı bilgisi geldi.

KYK Kredi Borçları siliniyor mu?

Hazine ve Maliye Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Bakanlığın KYK kredi borçları ile ilgili çalışmaların tamamlandığı belirtildi.Çalışmalara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, üniversite öğrencilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi maksadıyla Kredi Yurtlar Kurumu KYK kredi borçları ile ilgili çalışmanın hızlandırılarak 2022/2023 akademik yılı Güz Dönemine kadar tamamlanmasını istedi.


İlgili konunun siyasi bir malzeme aracı olmaması amacıyla çalışmaların kamuoyuna duyurulmadan devam ettiğini belirten yetkililer ise bakanlığın kapsamlı bir çalışma yürüterek bu süreçte gençlerin mağduriyet yaşamamaları için yapıcı bir çözümün hazırlandığını belirtti.18 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan duyuracak
KYK kredi borçları ile ilgili çalışma 18 Temmuz 2022’de gerçekleşecek olan kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulacak


Değerlendirme: 4.5 / 5.

baybarshan

Sosyal Bilgiler öğretmeni

Düşüncelerinizi Yazın..